İyi bir hali tamiri yapmak için önce halinin kimligini çikartmak gerekiyor.Hali nerenin dokumasi Iran’mi eğer İran’sa neresinden dokunmuş ,dügüm teknigi nasil ,ip bükümü nasil ,türk halisiysa yine ayni ladik mi ,milasmi,doğu halisimi ,anadolu halisimi, bunlar belirlenir.Bu işlemler belirlendikten sonra o yörenin ipleri ve dokuma dokuma teknikleri belirlenir ve boyamasi yapilir. Çünkü bir kayseri halisina malatya hali malzemesi kullanamazsiniz .Bu halinin karekterine aykiri gelecektir.

Çünkü halidaki orjinal malzemeyle şimdiki kullandigimiz malzeme karekterlerinin ayni olmasi gerekiyor. Bunlar çok ince ayrintilar olup ayni zamanda da çok önemli ayrintilardir. Bu ayrintilar tamir kalitesini belirler.Bir tamirin kalitesi ince ayrintilarda gizlidir. Biz pakev halı tamiri olarak bu konuda size garanti veriyoruz.

Saçak tamiri, halılarda en çok görülen zararlardır. Çamaşır suyu gibi aşındırıcı ağartıcılar kullanılarak yapılan halı yıkama ve fazla kirli ortamda kalması sonucu dokusunda biriken kirler, sökülmeye başlayan ipliklerin gerekli zaman içinde onarılamaması gibi nedenlerle saçaklar dökülmekte ve renklerini yitirmektedir.

Makina halılarında güzel görünüm amaçlı olan saçaklar; el halılarında hem güzel görünüm hemde uzun ömürlü olması için yapılmaktadır. El halılarında özellikle uzun ömürlü olabilmesi için ve gövdenin korunabilmesi için çok önemlidir. Bunun en önemli nedeni; atma ipliklerinin ( halının içinden saçaktan saçağa giden düğümlerin atıldığı en temel parça ) saçaklara bağlı olmasıdır. Saçaklardaki bu
ipler saçak üzerindeki düğümlerle sağlamlaştırılır. Böylece atma ipleri gevşemez ve halının rengini veren düğüm atılmış iplikler çözülüp dökülmez.
Halı Tamiri ve Restorasyonu
Halı tamirinin en zor ve ustalık isteyen türü gövde de bulunan tamiratlardır. Büyük bir ustalıkla yapılan, çok zor bir sanat olan halı tamiri; hemen her yönüyle yeni halı dokunmasında daha zordur. Özellikle el halılarında oluşan zararlar çok önemlidir. Ciddi zarar görmediği sürece çok dayanıklıdır. Yırtılma, çürüme, sökülmeler gibi nedenlerle zarar gören el halıları; yapıldıkları malzemelerin özellikleri ( yün, yün ile pamuk yada sentetik iplik karışımları, pamuk, kaşmir, ipek ) ve türünün dokuma tekniği nedeniyle çözülmeye başlar. Çözülme önlenemez ise uzun zaman kullanıla-maz. Bu nedenle el halılarının özelliği olan onlarca yıl kullanılabilirlik sürdürülemez. Şirketimizce yapılan tamirlerimiz halılarınızı en iyi haline getirebilecek ustalarımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi almak ve önerilerimizi öğrenmek için iletişim sayfamızdan yararlanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir